Do 14.2.2021 není možný přímý nákup na prodejně, funguje pouze výdej uhrazených objednávek.

Parapety - návod na montáž

 
Co budete potřebovat pro montáž
Nářadí a materiál: krátkou vodováhu nejlépe 40cm, metr, tužku, úhelník, klínky dřevěné nebo pvc, vymezovací podložky 1–5mm, nůž, pilu na seříznutí parapetu (okruž­ní, přímočarou pilu nebo úhlovou brusku) – tenký řezací kotouč do úhlové brusky – zamezí nadměrnému třepení řezání venkovních parapetů. Polyuretanovou pěnu (nejvhodnější je nízkoexpanzní), rozprašovač s vodu, přetíratelný akrylátový tmel nebo silikonový tmel.
 

Pracovní postup: Nejprve se ujistěte, že jste nezaměnili umístění parapetu s jinou pozicí (častá chyba u různých rozměrů šířky).Seřízněte parapet podle některé z níže popsaných situací.

Vezměte úhelník a přiložte ho na spodní část okna ke špaletě (omítce). Pokud je špaleta k oknu v pravém úhlu na levé i pravé straně upravte rozměr parapetu na změřenou délku – 5mm pokud usazujete parapet s bočními krytkami. U novostavby pokud se budou teprve omítky kolem oken nahazovat seřízněte parapet podle potřeby. Nejčastěji se volí rozměry podle šířky okna a omítky se poté k parapetu dodělávají. Pro venkovní parapety s krytkami je nutno nezapomínat na zateplení kolem oken. Parapet má boční krytky které mají lem 1,5 až 2cm a nevypadá hezky pokud zateplení přes tento lem přesahuje.

Pokud je špaleta od okna otevřená na obou stranách měří se nejširší rozměr na vnější hraně ostění (omítky), pokud parapet usazujete s bočními krytkami odečtěte z naměřeného rozměru 5mm, krytka má sílu 2mm. Pokud je špaleta (stěna) mírně otevřená doporučujeme omítku směrem k oknu obnažit a parapet do drážky zasunout. Pokud je špaleta (stěna) otevřená hodně přesah parapetu nevypadá vzhledně pokud je usazován pod velkým úhlem. Doporučení: obnažte omítku směrem k oknu, vysekejte min. 2cm kapsy na vnějších rozích stěny. Na parapet přeneste naměřený úhel, na parapet nakreslete navíc kolmo přesah přes omítku a ještě cca +2cm v pravém úhlu k oknu a ostatní část šikmo v úhlu špalety k oknu. Krytky poté seřízněte na rozměr přesahu přes omítku + vysekané kapsy do zdi (zasekání krytek je důležité proto, aby samovolně neodpadávali), po zednickém zapravení vypadá parapet tak, jako by byl celý kolmo k oknu. Zní to možná složitě, ale výsledek je dobrý. Tento případ je častý zejména u rekonstrukcí starších domů se silnými zdmi.

Zavřená špaleta je jednoduší a většinou stačí odkrýt omítku na vnějších stranách špalety(stěny). Parapet poté seřízneme podle rozměru naměřeného u okna – 5mm síla krytek, tedy pokud usazujete parapety s krytkami.

Samotná montáž:

Vnitřní parapety

Parapet nejprve vložíme do drážky pod oknem (parapetní lišta, podkladový profil, přepravní lišta). Pokud nelze parapet do drážky z jakéhokoliv důvodu nasadit, můžeme parapet usadit přímo k rámu okna. Parapet vyrovnáme tak, aby měl stejný přesah přes zeď a zkontrolujeme jaký prostor nám pod parapetem vznikl, označíme tužkou na horní část parapetu u okna čáru na pravé a levé straně v místě kde budou krytky. Parapet vyndáme a nasadíme krytky, značka tužkou nám ukáže jak máme krytky zakrátit. Krytky zakrátíme a nasadíme na parapet. Plochu pod parapetem připravíme pro osazení parapetu (vytvoříme lůžko). Podle odhadnuté mezery mezi parapetem a dolní částí otvoru vyložíme v případě mezery do 1cm vymezovacími podložkami rovinu (vždy na krajích a po cca 70cm, tak aby se parapet neprohýbal).  V případě větších mezer použijte polystyren, ze kterého vytvoříme buď lůžko po celé délce nebo obdélníky na krajích a středu. K doplnění menších mezer opět použijeme vymezovací podložky. Parapet před samotným přilepením vložíme na připravené lůžko a případné rozdíly dorovnáme. Mezera mezi parapetem a lůžkem by měla být alespoň 5mm a neměla by být větší než 3cm. Připravíme si rozprašovač s vodou, pěnu, klínky, váhu a něco čím parapet zatížíme (vděčné jsou kostky zámkové dlažby). Podklad navlhčíme rozprašovačem s vodou (pěna reaguje se vzdušnou vlhkostí, a také zamezíme pozdějšímu vzniku mikrospár v důsledku prašného podkladu). Pěnu nanášíme rovnoměrně vlnovku v dostatečném množství, ale s ohledem na roztažnost pěny (2× až 3× zvětší svůj objem) - doporučujeme použít nízkoexpanzní pěnu nebo nanášet menší množství standardní pěny. Parapet podložíme klínky na krajích a cca po 70cm tak, aby parapet byl ve váze nebo mírném spádu od okna a zatížíme po celé délce parapetu u vnější hrany. Pod oknem v parapetní drážce nám pěna vytlačí parapet podle spodní hrany okna. Rovina délky parapetu by měla být v případě správného usazení oken ve váze. Po vytvrzení pěny ořízneme přebytečnou pěnu pod parapetem a spáru zapravíme vhodným materiálem. Odstraňte ochranou folii parapetu. V případě menších mezer mezi parapetem a oknem nebo po stranách parapetu vyplníme přetíratelným akrylátovým tmelem nebo silikonem.

Vnější parapety

Pokud je na parapetu ochranná folie odstraníme ji pouze na krajích a na parapet nasadíme boční krytky, vsuneme parapet do první drážky okna z vnější strany, nebo v případě chybějící drážky na rám okna. Zjistíme zda krytky nepotřebují upravit tak, aby dobře parapet seděl v drážce nebo na rámu okna. Pokud je mezera mezi oknem a spodní částí menší než 2,5cm a parapet chcete usadit do drážky okna musíte po celé délce límec parapetu seříznout. Jde to celkem snadno a případné nepřesnosti se schovají v drážce. Pro řezání vnějších parapetů používejte úhlovou brusku s tenkým řezacím kotoučem. Parapet přišroubujte pomocí samořezných vrutů do podkladové lišty. Pokud šroubujete parapet jiným způsobem ověřte si u svého dodavatele oken zda je tento způsob možný. Všechny druhy námi dodávaných vnějších parapetů mají už z výroby otvory pro vruty a součástí dodávky jsou šrouby včetně krytek vrutů. Vnější parapety mají mít takový spád, aby z nich mohla snadno odtékat voda. Minimální spád je 3cm na metr, maximální záleží na Vás, ale pamatujte na další využití parapetů jako jsou například květníky. Osvědčenou pomůckou bez složitých měření je usazovat parapety na půl bublinky vodováhy. Kontrolu správnosti této metody po celé délce ověříte delší váhou položenou na délku parapetu. Parapet vymezte na zkoušku klínky na krajích a podle potřeby po celé délce parapetu. Přeměřte pomocí váhy správnost osazení. Vyndejte klínky a parapet opatrně nadzdvihněte( pokud to není možné, demontujte vruty a parapet sundejte). Rozprašovačem s vodou navlhčete podklad a naneste pěnu. Pěnu nanášíme rovnoměrně vlnovku v dostatečném množství, ale s ohledem na roztažnost pěny (2× až 3× zvětší svůj objem) - doporučujeme použít nízkoexpanzní pěnu nebo nanášet menší množství standardní pěny. Parapet opatrně vraťte na své místo (přišrou­bujte), vymezte klínky a na vnější hraně zatěžte po celé délce vhodným závažím. Ověřte správnost osazení váhou. Po vytvrzení pěny zapravte spáru pod parapetem vhodným materiálem a na mezery mezi krytkami a ostěním použijte přetiratelný akrylátový tmel nebo silikon. Vhodný silikon nejčastěji transparentní použijte na utěsnění spáry parapetu s oknem.

Pozor !!! Dbejte, aby vnější parapety nepřišli do styku se stavebními materiály. Chemické prvky mohou poškodit povrch parapetu - vždy takové místo zavčas očistěte vodou nebo vhodným přípravkem. Parapety vydrží hodně, ale některé věci jim nesvědčí.

Provozovatel webu ČESKÝ SERVIS OKEN A DVEŘÍ,  s.r.o., jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro cílenou reklamu. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde