Do 14.2.2021 není možný přímý nákup na prodejně, funguje pouze výdej uhrazených objednávek.

Parapety - jak měřit

 

Vnitřní parapety

Šířku parapetu měříme v drážce parapetní lišty, která je součástí okna (pokud parapetní lišta chybí, měříme šířku od hrany okna). Metr vložíme do drážky parapetní lišty a změříme šířku na hranu ostění + přesah. Optimální přesah přes hranu ostění je 30mm, ale není to pravidlem. Sami si určete přesah parapetu přes hranu ostění.

Délku parapetu měříme u okna a na vnější hraně ostění. Rozměr délky je nejdelší naměřená délka. Pokud objednáváte parapety s bočními krytkami počítejte se sílou krytky 2mm/krytka. Rozhodněte zda budete parapety mít zapuštěné do stran ostění, nebo jestli parapety usadíte na rozměr délky ostění – síla bočních krytek a mezeru mezi parapetem a ostěním zapravíte vhodným matriálem např. akrylátovým tmelem(tento způsob je rychlejší a většinou nevyžaduje úpravu ostění pro usazení parapetů se zapuštěnými konci).

Příklad: šířka z podkladového profilu na hranu ostění je 150mm. Celková šířka bude 150mm + přesah (30mm) = 180mm. Délka u okna je 1000mm a na vnější hraně ostění je 1000mm. Objednávám parapet s bočními krytkami a rozhodl jsem se usadit parapet mezi ostění bez zasekávání do stran. Celková délka bude 1000mm – 4mm boční krytky = 996mm. V případě, že rozměr u okna je 1000mm a na vnější hraně 1020mm celková délka bude 1020 – boční krytky = 1016mm. Parapet poté můžete při montáži seříznout podle úhlu špalety nebo upravit otvor (vysekat kapsy).

Vnější parapety

Šířku parapetu měříme z drážky pod oknem, nebo od hrany okna na vnější hranu ostění + přesah. Optimální přesah u vnějších parapetů je 50mm, ale také to není pravidlem. Přesah přes vnější hranu by měl být takový, aby mohla voda odtékat mimo fasádu domu. Pokud objednáváte parapety s bočními krytkami je minimální přesah 30mm, pokud zvolíte menší přesah než 30mm s krytkami budete muset upravit krytky nebo ostění.

Délku parapetu měříme u okna a na vnější hraně ostění. Rozměr délky je nejdelší naměřená délka. Pokud objednáváte parapety s bočními krytkami počítejte se sílou krytky 2mm/krytka. Rozhodněte zda budete mít parapety zapuštěné do stran ostění, nebo jestli parapety usadíte na rozměr délky ostění – síla bočních krytek a mezeru mezi parapetem a ostěním zapravíte vhodným matriálem např. akrylátovým tmelem (tento způsob je rychlejší a většinou nevyžaduje úpravu ostění pro usazení parapetů se zapuštěnými konci).
Novostavby: rozměr délky se nejčastěji měří podle rozměru šířky okna.

Příklad: délka u okna je 1000mm a na vnější hraně ostění je 1000mm. Objednávám parapet s bočními krytkami a rozhodl jsem se usadit parapet mezi ostění bez zasekávání do stran. Celková délka bude 1000mm – 4mm boční krytky = 996mm. V případě, že rozměr u okna je 1000mm a na vnější hraně 1020mm celková délka bude 1020 – boční krytky = 1016mm. Parapet poté můžete při montáži seříznout podle úhlu špalety nebo upravit otvor (vysekat kapsy).

Poznámka: Doporučujme pro měření délky vnitřních a vnějších parapetů přičítat + 20mm jako rezervu. Ne vždy jsou špalety ve stejném úhlu.

Provozovatel webu ČESKÝ SERVIS OKEN A DVEŘÍ,  s.r.o., jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro cílenou reklamu. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde